przeciwpradowy_03

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym:

Wymiennik przeciwprądowy- niekiedy nazywany również krzyżowo-przeciwprądowy: Wymiennik przeciwprądowy jest ulepszoną wersją wymiennika krzyżowego- zbudowany jest on z bardzo cienkich,  pofałdowanych płyt warstwowych, ułożonych w  kanaliki,  wewnątrz których przepływają strumienie powietrza wymieniając ciepło pomiędzy sobą. W takim wymienniku powietrze świeże- zasysane z zewnątrz- przepływa w przeciwnym kierunku do powietrza wyciąganego z wnętrza pomieszczenia. Dzięki wydłużonej budowie ( w porównaniu do krzyżowych wymienników), wymiennik ten zapewnia dłuższą drogę, którą musi pokonać powietrze zewnętrzne- a więc dłuższy czas będzie się ogrzewało powietrzem wyciąganym. Wymienniki przeciwprądowe charakteryzują się sprawności do 90%, jednakże w okresach srogiej zimy- występuje ryzyko częściowego zaszronienia wymiennika.

INFORMACJA TECHNICZNA O URZĄDZENIACH

W centralach zastosowano nowszej generacji wentylatory prądu stałego i zmiennego, dzięki temu otrzymaliśmy wyższy spręż i większą wydajność przy mniejszym zużyciu prądu. Zastosowano również nowy by-pass, który dzięki swej przepustnicowej konstrukcji zapewnia szczelność w zamykanych przestrzeniach. Warto także zwrócić uwagę na możliwość wyboru sterowania automatycznego E5 lub E6, które nie tylko spełniają oczekiwania wizualne, ale również posiadają wiele funkcji ułatwiających obsługę centrali.

Obudowa:

Obudowa wykonana jest z blachy stalowej ocynkowanej malowanej proszkowo. Taki sposób malowania zapewnia szczelną powłokę z farby, która efektywnie i na wiele lat chroni przed korozją i wpływem czynników zewnętrznych.

Ocieplenie rekuperatora to styropian oraz pianka, grubość ocieplenia- 50mm, na drzwiach pianka 30mm. Ocieplenie umieszczone pomiędzy dwoma obudowami- wewnętrzna i zewnetrzną.

Obudowa wewnętrzna jest również wykonana z blachy ocynkowanej, co zapewnia stabilną konstrukcje o wysokiej wytrzymałości mechanicznej.

Tak zbudowana obudowa zapewnia solidną konstrukcję pod podzespoły, jak również gwarantuje długoletnie użytkowanie centrali. Panele boczne demontowane są z obu stron (uniwersalna obudowa prawa-lewa), z dociskiem za pomocą śrub z pokrętłem. Króćce przyłączeniowe kanałów wykonane z tłoczonej blachy stalowej z zaprasowaną uszczelką gumową. Centrala posiada 4 nóżki, istnieje możliwość podwieszenia centrali.

Taca ociekowa i odprowadzenie skroplin:

Taca ociekowa wykonana jest z blachy ocynkowanej i zabezpieczona jest specjalistycznym szczeliwem. Taca jest podgrzewana w temperaturach ujemnych – max. pobór mocy przez grzałkę to 5 W. Króciec odpływowy – rurka CU fi 15 mm.

System odszraniania:

System pomiaru czterech temperatur- miedzy innymi za odzyskiem na powietrzu wsuwanym pozwala na efektywne sterowanie algorytmem oszraniania :

– Modulując wydajność nawiewu vs wyciągu, lub całkowicie wyłączając nawiew na krótki czas (w zależności od warunków).
– Płynnie regulując mocą nagrzewnicy wstępnej.
Wymiennik:

Krzyżowo przeciwprądowy- zbudowany z aluminiowych profilowanymi płyt, powodujących turbulencję powietrza.

Filtry:

Aluminiowe prostokątne ramki filtra (wielokrotnego użytku), w których wymienia się tylko włókninę filtracyjną, zapewniają niskie koszty eksploatacji urządzenia. Standardowo tkanina EU4.

By-pass:

Każda centrala posiada by-pass tzn. obejście wymiennika przez powietrze nawiewane. Jest to przydatna funkcja w lecie gdzie nie jest pożądany odzysk ciepła przez powietrze nawiewane. By-pass działa na zasadzie kierowania powietrza nawiewanego poza wymiennik na obejście, z jednoczesnym przymknięciem wejścia do niego, tak aby nie następował odzysk ciepła.

By-pass automatyczny- posiada siłownik, który jest sterowny ze sterownika i przełączanie następuje automatycznie (E5 i E6).

By-pass ręczny- wymaga otworzenia pokrywy centrali i ręcznego przestawienia dźwigni.

Wentylatory:

cichobieżne, niemieckiej firmy EBM Papst- EC ( z elektroniczną komutacją). Najnowsza generacja wentylatorów EC jest bardzo szczędna w zużyciu energii elektrycznej. Przy prawidłowo wykonanej instalacji praca centrali jest niesłyszalna nawet na maksymalnej wydajności.

Sterowanie:

Dostępne są 2 wersje sterowania pracą rekuperatora:

E5- sterowanie automatyczne

E6- sterowanie automatyczne