obrotowy_03

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym:

Wymiennik obrotowy zbudowany jest z wirnika, który pokrywają na przemian ułożone cienkie paski blaszek pofałdowanych i płaskich, tworząc wąskie, równoległe do osi wirnika kanaliki.  Powietrze wyciągane z pomieszczeń (ciepłe) przechodzi przez kanaliki- ogrzewając je oraz woda zawarta w powietrzu pod wpływem kontaktu z chłodną powierzchnią zostaje wykroplona na niej. Po obróceniu  wirnika na stronę czerpni, powietrze świeże (zimne) w kontakcie z ogrzanymi kanalikami ogrzewa się, drobinki wody natomiast zostają odparowane do powietrza nawiewanego.  Wymienniki obrotowe charakteryzują się sprawnością do 85%, natomiast są one odporne na szronienie nawet w bardzo niskich temperaturach. Dużą zaletą tego typu wymienników jest całkowity odzysk wilgoci, dzięki czemu powietrze w nawiewane nie dość że jest ogrzane, to  jest od razu nawilżone. Przy centralach z obrotowym wymiennikiem ciepła nie potrzeba odprowadzać skroplin, ponieważ ich nie ma.

INFORMACJA TECHNICZNA O URZĄDZENIACH

- Obudowa: Obudowa posiada konstrukcję dwuwarstwową- tzn. zewnętrzna warstwa wykonana jest z blachy stalowej ocynkowanej malowanej proszkowo- taki sposób malowania zapewnia szczelną powłokę z farby, która efektywnie i na wiele lat chroni przed korozją i wpływem czynników zewnętrznych. Wewnętrzna warstwa wykonana jest również z blachy stalowej ocynkowanej, natomiast przestrzeń pomiędzy warstwami wyściela wełna mineralna. Grubość ocieplenia- 50mm, na drzwiach pianka 30mm.Tak zbudowana obudowa zapewnie solidną konstrukcję pod podzespoły, jak również gwarantuje długoletnie użytkowanie centrali.

Panele boczne demontowane są z obu stron (uniwersalna obudowa prawa-lewa), z dociskiem za pomocą śrub z pokrętłem. Króćce przyłączeniowe kanałów wykonane z tłoczonej blachy stalowej z zaprasowaną uszczelką gumową. Centrala posiada 4 nóżki, istnieje możliwość podwieszenia centrali.

- Wymiennik: Obrotowy- zbudowany z naprzemiennie ułożonych aluminiowych blaszek płaskich i pofałdowanych- tworząc kanaliki w których powietrze porusza się ruchem turbulętnym.

- Filtry: aluminiowe prostokątne ramki filtra (wielokrotnego użytku), w których wymienia się tylko włókninę filtracyjną, zapewniają niskie koszty eksploatacji urządzenia. Standardowo tkanina EU4

- Wentylatory: cichobieżne, niemieckiej firmy EBM Papst EC ( z elektroniczną komutacją). Wentylatory EC mają przewagę nad AC- są oszczędniejsze w zużyciu energii elektrycznej. Przy prawidłowo wykonanej instalacji praca centrali jest niesłyszalna nawet na maksymalnej wydajności.

- Sterowanie: dostępne są 2 wersje sterowania pracą rekuperatora:
E5- sterowanie automatyczne / E6- sterowanie automatyczne